image description

Blog Post

When Buying Bulk Saves You Money

When Buying Bulk Saves You Money

Buying more than you need to save money seems like a counterintuitive notion, but sometimes buying in bulk can be the smartest way to shop. When you buy in bulk, you’re typically paying less per item that if you bought them separately. Plus, buying bulk saves you from using gas to go to the store because you’ll go far less often.

Toilet Paper

There are many perks to buying toilet paper in bulk. It won’t ever go bad sitting in your linen closet, and according to US News & World report, you can save up to 50% by buying the large pack of TP. Plus, there’s nothing worse than waiting too long to buy more toilet paper, and when you buy in bulk you’ll worry less.

Batteries

When the remote dies or the smoke detector starts beeping, having extra batteries on hand is much more convenient than having to make a trip to the store before you can change the channel or stop that incessant beeping. When you buy alkaline or lithium batteries in bulk, you don’t have to worry about them expiring. As long as they’re kept in a cool, dry place, they’ll keep their charge for a long time. You’ll save money and avoid an unfortunate situation.

Pasta

Bulk pasta is cheap and filling, and can last up to 2 years if kept in an air-tight container. When you buy pasta in bulk, you’ll save money and save yourself a headache on those nights that you don’t have a plan for dinner. Pasta is always good to have around for kids’ projects and picky eaters as well.  

Nuts

Buying bulk nuts is a great way to save money, plus, they’re a healthy snack. You can use them to build your own trail mix instead of buying pre-made, helping you save even more money. According to Oprah.com, “A 2-pound bag of walnuts is about $12 at Sam’s Club, or $0.38 per ounce, while at a supermarket you’ll pay closer to $0.90 per ounce.” That’s a savings of over $0.50! Just make sure you store your nuts in air-tight containers or freeze the extras to make them last.

Toothpaste

When you see a multi-pack of toothpaste, the price may seem high. However, if you add up the cost of the individual bottles, chances are that buying in bulk is the truly cheaper option in the long run. Plus, toothpaste is another non-perishable item that won’t go bad while it sits in your pantry waiting to be used. Buying toothpaste in bulk will save you money.

Whenever you need extra cash to make a big trip to the grocery store, CreditBox is here. Apply online today to get the cash you need, when you need it. 

  • Whatsapp Message
You may also like
5 Must-Read Online Financial News Sources

5 Must-Read Online Financial News S ...

Staying on top of financial news may not seem like the most exciting way to spend your time, but it’s a good way to learn about finance and make sure you’re making the right financial moves for you. Reading financial news will help you become more rounded and spend smarter, especially if you read a variety of content about everything from investing to personal finance. In the article below, we’ve got 5 financial news sources that you should read every day to understand the world of money around you.

How to Build a Holiday Budget

How to Build a Holiday Budget

The holiday season is approaching, and with it comes lots of extra expenses for gifts, travel, dinners, and celebrations. Planning your budget for October, November, and December can seem like a daunting task, but when you follow the steps in this article, creating a Holiday budget and sticking to it will be easy. Your future self will thank you for taking the time now to plan for holiday expenses.